Като за начало ще кажа, че по-добрия вариант е пътуване с кола, въпреки прочутия трафик на града. Просто ей така – заради личния комфорт. Иначе пътят София – Истанбул /около 590 км/ е в добро състояние, кара се нормално, а след границата си е направо перфектен /три ленти + аварийна/ с достатъчно много и големи отбивки за почивка. В самия Истанбул – да, движение има и то какво. Тук задръстванията надминават всички мои представи за трафик, а град като София е бледа картинка в сравнение с движението тук. Въпреки знаци и светофари, тук се внимава и най-масово употребявано, сигнално средство е клаксона. Такситата са възможно най опасното превозно средство, карат като бесни, затова се пазете и от тях. Иначе транспорта е РЕДОВЕН, движи се по разписание, метрото е надземно, освен стария трамвай има още една линия, автобуси и фериботи. Към настоящия момент жетона /вместо билет/ за всички тези возила е 1,50 турски лири. Така. До тук за транспорта.
Малко факти:
• Градът е разположен на два континента – Европа и Азия, разделян от Босфора /това всеки го знае/.
• Дължината на Истанбул е 150, 160 и нагоре километра /поради бързото му разрастване не може да се установи точно колко/, а ширината 20-25-30 км. Това автоматично го прави най-големия град в Турция.
• Постоянното население е около 15 000 000, вероятно е доста повече, но и тук има огромен проблем с преброяването.
• Годишният бюджет на град Истанбул дами и господа, е ….. 15 000 000 000 евро …./и не, не съм объркала нулите/.
• Това е градът определящ генерално икономиката на Турция.
ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ:
1. Синята джамия
Това е първото нещо за което се сещам, когато се спомене Истанбул. Наричана още джамията на Султан Ахмед, е първата джамия с 6 минарета, дори ако не се лъжа е единствената такава в града. Отворена за молитви и посетители, както и за посетителки /в останалите джамии, поне тези покрай които съм минавала е недопустимо присъствието на жени/. Интериора е интересен, изрисувани са стените и таваните на куполите в топли цветове и мотиви. Подовете са застлани с килими. Наименованието на джамията идва от цвета на порцелановите плочки, с които е украсена. Посещението не се заплаща, единственото нещо което трябва да направите е да се събуете, да приберете обувките си в найлонов плик и да влезете. Само ще вметна, че за собствена сигурност, тук човек трябва да наблюдава чантата и портфейла си. Поради огромната посещаемост от всякакъв вид поклонници и туристи, местните джебчии също са тук.
Намира се в непосредствена близост до Хиподрума.
Тъй че:
2. Хиподрума
Ако така и така сте тук, то няма как да пропуснете трите колони от различен стил и епоха. Някогашният хиподрум бил мястото където народа се събирал да наблюдава конни надбягвания. Тук са поставени Египетският обелиск, Змиевидната колона, Колоната на Константин и фонтанът на Вилхелм ІІ. Египетският обелиск е най-древният паметник в Истанбул и в интерес на истината е отлично съхранен. Водата от фонтана е питейна, но не се препоръчва на туристите да я консумират, тъй като си има някакъв специфичен вкус и не би могло да се предвиди реакцията на всеки организъм.
3. Света София
По пътя към двореца Топкапъ, няма как да бъде подмината и Света София, и да и тази забележителност е до Синята джамия.
Една от големите църкви в световен мащаб, построена върху останките на стара църква през 532 г. В последствие при завладяване на града от турците огромната църква бива преобразена. Построяват се 4 минарета и биват заличени всички иконописи. През 1934 г. Кемал Ататюрк, наричан още Бащата на турците, въвежда изключителни промени в законите и обичаите на турците и именно тогава Света София е обявена за музей. Разкрити са някои от християнските елементи, но са запазени и такива от исляма. Вероятно заради директния сблъсък на двете религии и огромния мащаб на сградата, това е един от символите на Истанбул. За фотографите ще кажа само, че тук има адси много туристи, които непрекъснато влизат в кадър. За сметка на това обаче, след 22.30 - 23.00 часа е идеално, тъй като почти няма жива душа на площада.
4. Дворецът Топкапъ
В непосредствена близост до Света София се намира дворецът Топкапъ – забележете основният дворец. За да усети човек атмосферата и да успее да разгледа абсолютно всички паркове, градини и богатства, а и хареми разбира се, трябва да отдели между половин и един ден. Това също е една от големите туристически забележителности на града.
5. Цистерните или водохранилището на Истанбул
Фаворит №1 за мен са именно цистерните. Отново в непосредствена близост със Света София, под земята, на площ от около 10 000 кв. м., с 336 колони, всяка от която с височина от около 8 метра, от 532 г. насам се простира това водохранилище. Построено е с цел да има наличие на достатъчно питейна вода по време на войни.
Водоснабдяването в течение на няколко столетия се осъществявало от източниците на Белградските гори. Акустиката и осветлението тук са невероятни, дори често се организират концерти. Тук е заснета и една от сцените в серия на прочутия Джеймс Бонд. Има приятно кафене, а входа е 10 турски лири.
И да не забравя пожелайте си нещо, хвърляйки монета в кладенеца на желанията. Според легендата няма неизпълнено такова.
Следва продължение…..